Taxi

Taxi seženete v Dubaji téměř na každém kroku. Poznáte je podle značky taxi na střeše a podle barevné střechy. V případě růžové střechy se jedná o taxi pro ženy, které je řízeno taktéž ženou. Podle mých zkušeností asi každé 5.taxi přijímá karty, je tedy vždy lepší mít s sebou hotovost. Cestování taxi je bezpečné, v každém autě je kamera, takže se vám nemůže nic stát. Osobně nedoporučuji využívat v Dubaji Uber vzhledem k bezpečnosti, nikdy nevíte… Pozor na taxikáře v okolí letiště, ti často využívání neznalosti turistů a nezapínají taxametr. Na obrazovce nad řadicí pákou vždy musíte vidět, kolik dirhamů budete platit. Nástupní taxa v Dubaji je 5 dirhamů, v případě nástupu na letišti 25 dirhamů. Opravdu se nevyplatí kufr táhnout za letiště, zaprvé tam nejsou chodníky, takže budete s kufrem zdolávat kamínky, záhonky, silnice, a pak zjistíte, že byste museli dojít až 1,5 km daleko od letiště, aby vám tato vyšší taxa nebyla počítána. Je na každém, jestli se mu to vyplatí nebo ne. Taxikáři si obvykle rádi povídají. Vyzpovídají vás, odkud jste, kam jedete, co děláte atd. Řidiči jsou většinou Indové, Asiati nebo Pákistánci. Osobně mám nejhorší zkušenost s Indy…Pokud budete přejíždět mezi jednotlivými emiráty, budete přes přejezd platit 20-25 dirhamů.

Auto a řidičský průkaz

Pokud si chcete v Emirátech půjčit auto v půjčovně, budete potřebovat mezinárodní řidičský průkaz dle Úmluvy o silničním provozu ze dne 19. září 1949 ze Ženevy. Ten vám vydají na počkání na Magistrátu vašeho města. Budete k němu potřebovat řidičský průkaz, doklad totožnosti, pasovou fotografii, vyplněnou žádost o vydání mezinárodního řidičského průkazu http://www.praha.eu/public/46/3c/28/1416076_273202_Zadost_o_vydani_MRP.pdf a 50 Kč.

Pokud si však auto půjčíte od známého nebo si dokonce auto v Dubaji koupíte, budete potřebovat místní řidičský průkaz. Komise vás přezkoumá ze silničního provozu a jízd a vy zaplatíte nemalý poplatek cca 25000 Kč. Pokud si řidičský průkaz uděláte na autě s manuální převodovkou, bude vám platit jak na manuál, tak na automat. Pokud ho budete dělat na autě s automatickou převodovkou, budete odsouzeni k řízení už jen automatu. Však vzhledem k neustálým zácpám v Dubaji je většina aut jezdících po Dubaji právě v automatu. 

V Dubaji potkáte široké spektrum aut luxusních značek, nejčastější značkou je Toyota. Jako raritku jsem v Dubaji viděla i naši jedničkovou Fabii.

Provoz v Dubaji mimo dopravní špičku
Hromadná doprava

Lístky na hromadnou dopravu vždy zakoupíte před jízdou buď v hotovosti na informacích nebo kartou v automatu. Jezdí se na karty Nol – červenou, stříbrnou nebo zlatou. Červená je na jedno použití, koupíte ji na informacích a platí na cestu tam a zpět ten samý den. Pokud máte některou z dalších karet, fungují jako nabíjecí karty, které se nabíjí opět na informacích. Při vstupu do vestibulu daného prostředku si u automatu nebo turniketu kartu označíte, to samé při výstupu. Na display zároveň uvidíte, kolik cest ještě můžete absolvovat.

Metro
Tramvaj

Napsat komentář